Pääministeri Matti Vanhanen vieraili Pulkovo Skyssä

16.12.2009

Pääministeri Matti Vanhanen tutustui Pulkovo Sky –toimistokeskukseen 25. lokakuuta 2009 Venäjän pääministeri Vladimir Putinin tapaamisen ja Pietarin Suomi-talon vihkimisen yhteydessä.

Pulkovo Skyn tiloja ja teknisiä ominaisuuksia pääministerille ja hänen delegaatiolleen esitteli EKE-Yhtiöiden toimitusjohtaja Riitta Ekengren ja Pietarin yhtiön pääjohtaja Andrei Hitrov


Pääministeriä kiinnosti erityisesti rakennustöiden edistyminen. Hän totesikin aikataulun olevan todella vaikuttavan, kun ollaan toteuttamassa näin mittavaa projektia - Pietarin suurinta businesskeskusta. Talon vuokraustilanteesta kysymyksiä esittäneelle ministerille kerrottiin, että suurin osa vuokralaisista on maailmalla laajasti tunnettuja suomalaisia, venäläisiä ja kansainvälisiä yhtiöitä.

Ministeri Vanhanen totesi Pulkovo Skyn olevan loistava käytännön esimerkki Suomen ja Venäjän välisestä yhteistyöstä.

Pulkovo Sky

Pietarin moderneinta toimistotilaa

Vantaan Aviapolis

Yritykselle räätälöityä logistiikkatilaa